Sommarvikarier Nyhetsredaktionen

Scroll to content

Reportrar
Vi söker vassa, erfarna och mångkunniga reportrar till nyhetsdesken. Du gillar att jobba i högt tempo och har god vana av att förhålla dig till ett digitalt publiceringsmönster. Du kan växla mellan snabba nyhetsjobb och planerad journalistik samtidigt som du har egna idéer. Det är meriterande om du har erfarenhet av redaktörskap och textredigering. Vi jobbar även med direktrapportering samt med andra digitala publiceringsformer. Vana av live-intervjuer för tv är ett plus.
På vår nyhetsdesk jobbar vi i rullande skift som täcker dygnet från 06 till 24 veckan igenom. Skiften är antingen kväll eller morgon.

För frågor kontakta:
Marianne Ahlenius, nyhetschef: marianne.ahlenius@tt.se
Dan Skeppe, nyhetschef: dan.skeppe@tt.se
Therese Sommestad, HR-generalist: therese.sommestad@tt.se

Reportrar med specialinriktning
Vi söker vassa nyhetsreportrar med specialinriktning inom områdena utrikes, ekonomi och kultur och nöje. Vi söker också allmänreportrar till inrikesgruppen, där ett specialområde är meriterande. Vi söker dig som kan växla mellan mycket snabba nyhetsjobb och planerad journalistik samtidigt som du har egna idéer. Det är en fördel om du har erfarenhet av direktrapportering och live-tv-intervjuer.
Specifika krav:
Utrikes: Mycket god engelska är ett krav, fler språk och översättningserfarenhet är meriterande. Erfarenhet av utlandsrapportering och/eller egna kunskapsområden är önskvärt. Ekonomi: Du gillar att rapportera om såväl konsumentfrågor som börsnyheter. Tidigare erfarenhet av ekonomijournalistik är meriterande. Kultur/nöje: Du har erfarenhet av och brinner för att rapportera om kultur- och nöjesvärlden. Här skriver vi om allt från skandalen kring Svenska Akademien till Lizzos nya skiva. Längre personporträtt och tematiska texter varvas med snabb nyhetsrapportering.

För frågor inom respektive ämnesområde, kontakta:
Inrikes: Annika Augustsson (annika.augustsson@tt.se)
Utrikes: Helena Ekinge (helena.ekinge@tt.se)
Ekonomi: Magnus Persson (magnus.persson@tt.se)
Kultur/Nöje: Sara Ullberg (sara.ullberg@tt.se)


Vi har behov av sommarvikarier maj-augusti. Var nog med att ange i din ansökan vilken tjänst det är du söker.
Är du tillgänglig för jobb redan nu har vi även andra både kortare och längre vikariat med start under vintern/våren 2020. Ange gärna från när du är tillgänglig i din ansökan.

Rekryteringen sker löpande och vi önskar tillsätta tjänsterna så snart som möjligt. 
Välkommen med din ansökan!







Svarar vanligtvis inom en månad

Eller känner du några som skulle passa ännu bättre? Berätta det för dem.

Katarinavägen 15
116 45 Stockholm Vägbeskrivning

Malmö

Rådmansgatan 16
211 46 Malmö Vägbeskrivning

Göteborg

Polhemsplatsen 5
411 11 Göteborg Vägbeskrivning

Teamtailor

Rekryteringsverktyg från Teamtailor